تبلیغات
صدای عدالت - 59 پیشنهاد برای خرید از نمایشگاه کتاب 1
 
صدای عدالت
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : R A
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب


لیست پیش رو، عنوان تعدادی از کتبی است که شاید مطالعه آنها مفید باشد. این لیست صرفا بر اساس یک تجربه شخصی نوشته شده و ممکن است محتوای برخی از این کتب نیز مورد نقد و بحث جدی باشند اما صرفا یک «پیشنهاد» است تا برای عزیزانی که می خواهند طی روزهای باقی مانده سری به نمایشگاه کتاب بزنند و به دنبال کتب سیاسی هستند، کارشان کمی راحت تر باشد.

طبیعی است که هر کدام از شما عزیزان با ارائه پیشنهادات خود و معرفی کتب مفید دیگر در قسمت نظرات همین مطلب، می توانید به کامل تر شدن این لیست و استفاده دیگران از آن کتابها کمک کنید:

 

1. مجموعه دو جلدی «نظریه سیاسی اسلام»؛ اثر آیت الله مصباح یزدی، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

در این دو جلد، آیت الله مصباح به طور مبنایی به بررسی اندیشه سیاسی اسلام در عرصه های مختلف از جمله تشکیل حکومت، نسبت اسلام و دموکراسی، نظریه تفکیک قوا، تفاوت های نگاه دینی و سکولار به مقوله هایی مانند قانون، فرهنگ، آزادی و ... پرداخته و ضمن مطرح کردن بسیاری از شبهات رایج در این باره، به ترتیب پاسخ های مستدل و مبنایی را درباره هر یک بیان کرده است.

مطالعه این کتاب ضمن ارائه یک چشم انداز نسبتا کامل درباره نگاه اسلام به بسیاری از مفاهیم بنیادین و سیاسی- اجتماعی، باعث می شود بسیاری از شبهات رایج که در دعواهای سیاسی نیز همچنان مطرح است، خود به خود پاسخ داده شود.

 

2. حکومت اسلامی، اثر محمد رضا حکیمی، انتشارات الحیات

این کتاب با استناد به قرآن و احادیث متعدد، درباره ویژگی های مطلوب و بایسته های یک حکومت اسلامی حقیقی بحث کرده است. البته نام محمد رضا حکیمی برای عده ای خوشایند نیست و بیش از هر چیز یادآور جدال های اهل فلسفه و عرفان با او و جریان فکری متبوعش (مکتب تفکیک) است اما فارغ از این مباحث، مطالعه این کتاب را نباید از دست داد چون هیچ حرفی از سوی نویسنده آن بیان نشده است، بلکه تمامی آنها مستند به آیات و روایات دینی است.

 

3. مسئله وحی، اثر محمد عرب صالحی، کانون اندیشه جوان

 این کتاب به طور مفصل به بررسی خاستگاه و نقد آرای عبدالکریم سروش پیرامون مساله وحی پرداخته است.

 

4.مبانی نظری غرب مدرن، اثر شهریار زرشناس، انتشارات کتاب صبح

 یک کتاب مختصر و مفید برای غرب شناسی.

 

5. واژه نامه فرهنگی- سیاسی، شهریار زرشناس، انتشارات کتاب صبح

 یک کتاب مختصر و مفید برای آشنایی اولیه با اصطلاحات و واژه های رایج در علوم سیاسی و فلسفه سیاسی. این کتاب بویژه برای دانشجویان سال اولی و یا رشته های غیر از علوم انسانی مفید است.

 

6. شیخ فضل الله نوری و مشروطیت، اثر مهدی انصاری، انتشارات امیرکبیر

 یک کتاب مفید برای مطالعه تاریخ مشروطه و شناخت بهتر شخصیت شهید شیخ فضل الله نوری.

 

7. تاریخ تحولات سیاسی ایران، اثر مشترک موسی نجفی و موسی حقانی، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

این کتاب با زبان ساده به بررسی تاریخ ایران از دوره صفویه تا پهلوی می پردازد و اطلاعات کلان و منظمی نسبت به این دوره تاریخی ایران در بر دارد.

 

8. تمدن برتر، اثر موسی نجفی، نشر آرما

 مجموعه ای از گفتگوهای دکتر موسی نجفی پیرامون تمدن اسلامی و نسبت آن با انقلاب اسلامی (دوره گذار).

 

9. مشروطه شناسی، اثر موسی نجفی، نشر آرما

 مجموعه ای از گفتگوهای دکتر موسی نجفی پیرامون ریشه ها و ماهیت مشروطه که به طور بنیادین به تبیین این مساله پرداخته است.

 

10. جریان ها و سازمان های مذهبی سیاسی ایران، اثر رسول جعفریان، انتشارات خانه کتاب

 این کتاب یکی از منابع اصلی برای کسانی است که جریان ها، احزاب و افراد موثر قبل از انقلاب در بازه زمانی 1320 تا 1357 را می خواهند بشناسند. از احزاب مختلف مثل  فداییان اسلام، موتلفه، حزب ملل اسلامی، نهضت آزادی، سازمان مجاهدین خلق و ... تا جریان های فکری- سیاسی مانند سید حسین نصر، هانری کربن، سید احمد فردید، جلال آل احمد، داریوش شایگان و ... مورد بررسی قرار گرفته است.

 

11. تاریخ معاصر ایران از دیدگاه امام خمینی، انتشارات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

در این کتاب به طور منظم و موضوع بندی شده مواضع صریح و آشکار امام خمینی درباره افراد، احزاب و جریان های مختلف در تاریخ معاصر ایران را می توانید بخوانید، از مشروطه تا پیروزی انقلاب اسلامی.

 

12. احزاب و گروه های سیاسی از دید امام خمینی، انتشارات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

 این کتاب نیز به طور موضوع بندی شده و دقیق، نظرات صریح و آشکار امام درباره احزاب و گروه های سیاسی بویژه بعد از انقلاب را جمع آوری کرده است.

 

13. جریان شناسی سیاسی در ایران، اثر علی دارابی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

 یک جریان شناسی نسبتا کامل از نیروها و چهره های موثر سیاسی- اجتماعی قبل و بعد از انقلاب.

 

14. جریان شناسی چپ در ایران، اثر حمید احمدی حاجیکلایی، انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

 در این کتاب جریان شناسی کاملی از جریان چپ تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران ارائه شده است. از حزب رنجبران تا سازمان مجاهدین خلق، چریک های فدایی  و... را می توانید در این کتاب مطالعه کنید.

 

15. شورشیان آرمانخواه، اثر مازیار بهروز، انتشارات ققنوس

 این کتاب روایت یک چپ، از ناکامی جنبش چپ در ایران است. مازیار بهروز فرزند جهانگیر بهروز از اعضای حزب توده است که هم اینک درآمریکاست و در این کتاب به بررسی علل ناکامی چپ ها در ایران قبل و بعد از انقلاب پرداخته است. مطالعه این کتاب از آن جهت اهمیت دارد که به قلم یک نفر از خود جریان چپ نوشته شده است.

 

16. مجموعه دو جلدی ظهور و سقوط پهلوی، اثر ارتشبد فردوست، انتشارات موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

از آنجا که فردوست یکی از چهره های اصلی دربار و نزدیک به شاه بوده، اطلاعات تاریخی بسیار جذاب و مفیدی در این مجموعه دو جلدی می توان بدست آورد، از جزییات برخی خصوصیات رفتاری شاه تا بسیاری از نزدیکان دربار تا اقدامات رژیم پهلوی که در نهایت همه و همه منجر به سقوط این خاندان شد.

 

17. مجموعه سه جلدی سازمان مجاهدین خلق، از پیدایی تا فرجام، اثر جمعی از نویسندگان، انتشارات موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

 این کتاب جامع ترین و مستند ترین اثر منتشر شده درباره سازمان مجاهدین خلق است که قبل از تاسیس و از زمینه های پیدایی آن تا سرنوشت سازمان تا سال 1384 را مورد بررسی قرار داده استمطالعه این سه جلد حاوی اطلاعات بسیار مفید تاریخی نه فقط درباره گروهک منافقین بلکه تاریخ قبل و بعد از انقلاب است.

 

18. خاطرات عزت شاهی، به کوشش محسن کاظمی، انتشارات سوره مهر

این کتاب اگرچه طبق عنوانش بیان خاطرات یکی از مبارزان قبل از انقلاب است اما در دل آن خاطرات جذاب، خواندنی و جالبی درباره مبارزات قبل از انقلاب و گروهک های مختلف بویژه سازمان مجاهدین خلق دارد و با اینکه نزدیک به ده سال از چاپ اولیه آن می گذرد، همچنان جزو کتاب های پر فروش در زمینه تاریخ شفاهی محسوب می شود.

 

19. خاطرات احمداحمد، به کوشش محسن کاظمی، انتشارات سوره مهر

این کتاب نیز مانند کتاب خاطرات عزت شاهی حاصل زحمات محسن کاظمی است که با قلم بسیار روان و خواندنی اش، نقش قابل توجهی در پر فروش بودن کتب خاطرات شفاهی مربوط به انقلاب اسلامی داشته است. خاطرات احمد احمد نیز جدای از روایت جذاب سرنوشت یکی از مبارزان پیش از انقلاب، اطلاعات تاریخی خوبی درباره تاریخ قبل از انقلاب بویژه حزب ملل اسلامی و ... دارد.

 

20. شرح اسم، اثر هدایت الله بهبودی، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

 جامع ترین کتابی که تاکنون درباره زندگانی سیاسی- اجتماعی رهبر معظم انقلاب نگاشته شده است و به دور از کلیشه ها، حاوی اطلاعات تاریخی بسیار مفیدی است.

 

21. جریان شناسی فکر ایران معاصر، اثر عبدالحسین خسروپناه، انتشارات تعلیم و تربیت اسلامی

 در این کتاب می توانید یک جریان شناسی نسبتا کامل درباره بسیاری از مکاتب فکری معاصر را بخوانید، از جریان فرهنگستان علوم اسلامی قم تا سنت گرا، روشنفکران، مکتب تفکیک و ... هر چند ممکن است ایراداتی به برخی از مباحث در این کتاب وارد باشد اما جمع آوری و توضیح این مکاتب در یک مجموعه، برای اولین بار در این کتاب صورت گرفته است.

 

22. قاموس عدالت، اثر مجتبی جاویدی، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 این کتاب جمع آوری بسیار دقیق و منظمی از بیانات رهبر معظم انقلاب از سال 68 تا 84 پیرامون مساله عدالت اجتماعی و زیر شاخه های مرتبط با آن است. مباحثی مانند مبارزه با فساد، ساده زیستی مسئولان، دوری از تجمل گرایی و ... موضوعاتی هستند که در باره آنها سخنان رهبر انقلاب گردآوری شده و شاید خیلی از آن حرفها را تاکنون نشنیده و نخوانده باشید.

 مطالعه این کتاب کمک فراوانی برای شناخت ماهیت انقلاب اسلامی و آفت های احتمالی آن می کند که متاسفانه در هر دولتی نیز بروز و ظهور دارد.

 

 23. آینده انقلاب اسلامی، اثر شهید مطهری، انتشارات صدرا

 این کتاب که در واقع ترکیب دو کتاب «پیرامون انقلاب اسلامی» و «پیرامون جمهوری اسلامی» شهید مطهری است، مجموعه ای از سخنرانی های ایشان درباره انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است که  عموما پیش از انقلاب در مساجد و دانشگاه تهران بیان شده است.

 مطالعه این کتاب از آن رو  مناسب است که بسیاری از مبانی انقلاب اسلامی و آرمان های آن از جمله استقلال، آزادی، اسلام و ... بطور دقیق و مبنایی مورد بحث شهید مطهری قرار گرفته است و برخی از آنها پاسخ به شبهاتی است که همچنان بعد از 35 سال در رسانه های مختلف مطرح است.

 

24. نقد و ارزیابی نظریه کاریزمایی در تبیین رهبری امام خمینی، اثر بهرام اخوان کاظمی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 تقلیل ابعاد مختلف رهبری حضرت امام به بعد کاریزماتیک آن، یکی از رایج ترین تلاشهایی بوده که همواره برای توضیح  رهبری و مدیریت امام مطرح می شود. این کتاب به طور دقیق و مستند به بررسی و نقد این نظریه پرداخته است و به خوبی نشان می دهد که رهبری امام دارای ابعاد مختلف و جامعی است نه اینکه در یک بعد آن هم بعد کاریزماتیک خلاصه شود.

 

 25. انقلاب اسلامی و انفتاح تاریخ، اثر دکتر حسین کچویان، انتشارات سوره مهر

 این کتاب ضمن بررسی برخی ویژگی های انقلاب اسلامی ایران، به نقش و تاثیر آن در قیام های منطقه طی 3 سال اخیر می پردازد. نگاه عمیق و تحلیل های موشکافانه کچویان بزرگترین نقطه قوت این کتاب است.

 

26. صخره سخت، اثر محمد حسن روزی طلب، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

چند ساعت بعد از انتشار این کتاب در سال 92، بی بی سی فارسی در گزارشی مفصل به این کتاب پرداخت. طبیعی هم بود چون بسیاری از اسناد امنیتی و یا منتشر نشده تاریخ بعد از انقلاب برای اولین بار در این کتاب منتشر شده است.

بررسی غائله ها و پرونده های امنیتی 2 سال اول انقلاب را می توانید در این کتاب بخوانید، از تجزیه طلبان در کردستان و اهواز، تا سازمان مجاهدین خلق، شهید محمد منتظری و ...

 

27. تاریخ شفاهی دانشجویان پیرو خط امام، اثر حسین جودوی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این کتاب مجموعه ای از گفتگوهای مختلف با فاتحان و چهره های موثر در اشغال لانه جاسوسی در سال 58 است که حاوی اطلاعات تاریخی مفیدی در این باره است. از موسوی خوئینی ها تا حسین شیخ الاسلام و عرت ا... ضرغامی در این کتاب خاطراتشان را درباره فتح لانه جاسوسی بیان کرده اند.

 

28. رازهای دهه 60، اثر مرتضی صفار هرندی، انتشارات کیهان

 یکی از بهترین آثاری که تاکنون درباره جریان شناسی دهه 60 منتشر شده همین کتاب است، بازخوانی بسیاری از وقایع دهه 60 که مرتبط با حزب جمهوری، حزب خلق مسلمان، دفتر تحکیم وحدت، مجمع روحانیون مبارز، جامعه مدرسین، ماجرای آیت الله منتظری و ... هستند، بخشهای اصلی این کتاب را شکل می دهد.

 

29. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، اثر مهدی سعیدی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 در این کتاب می توانید اطلاعات مفیدی درباره 7 گروه اولیه تشکیل دهنده سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و ائتلاف نهایی آنها و تشکیل این سازمان بدست آورید. روایت اختلافات بعد از انقلاب آنها با هم، ماجرای آیت الله راستی کاشانی و در نهایت انحلال رسمی سازمان در سال 65 بسیار خواندنی است.

 

30. چریک های پشیمان، اثر سید محسن صالح، انتشارات کیهان

 این کتاب را در واقع باید ادامه موضوع کتاب سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی دانست، چرا که بیشتر به بررسی تحولات بعد از انحلال این سازمان و تشکیل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران در دهه 70 می پردازد که بعدها یکی از احزاب اصلی جریان اصلاحات می شود. یکی از نقاط قوت این کتاب بررسی دقیق و مستند تناقض های رفتاری و گفتاری این تشکل سیاسی در عرصه کمتر از یک دهه است که مطالعه آن به خوبی نشان می دهد چرا این جریان سیاسی در سال 88 نیز در عمل به یکی از گروه های رسمی اپوزیسیون و ضد انقلاب تبدیل شده بود؟