تبلیغات
صدای عدالت - 59 پیشنهاد برای خرید از نمایشگاه کتاب 2
 
صدای عدالت
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : R A
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کد متحرک کردن عنوان وب

31. ماجرای مک فارلین، اثر مشترک محسن هاشمی رفسنجانی و حبیب الله حمیدی، دفتر نشر معارف

 این روزها که بحث ماجرای مک فارلین و مستند من روحانی هستم داغ شده، مطالعه این کتاب بخوبی نشان می دهد ابعاد پنهان ماجرای مک فارلین و نقش دکتر حسن روحانی در مذاکرات با آمریکایی ها چه بوده است

 

32. آشنایی با دفاع مقدس، اثر دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی، انتشارات خادم الرضا علیه السلام

 این کتاب اطلاعات کلی و مناسبی درباره 8 سال جنگ تحمیلی، عملیات های مختلف و قطعنامه 598 دارد. اگرچه متن کتاب کمی «درسی» است اما برای کسب اطلاعات اولیه درباره دفاع مقدس، مناسب و مفید است.

 

33. راز قطعنامه، اثر کامران غضنفری، انتشارات کیهان

 یکی از بهترین آثار درباره دفاع مقدس است که بررسی برخی جزییات جنگ از جمله علل پذیرش قطعنامه و تشریح نقش موسوی، هاشمی و محسن رضایی در این باره باعث شد چندی قبل یکی از نشریات اصلاح طلبان از مخالفت شخص حسن روحانی برای تجدید چاپ این کتاب بنویسد. هر چند این خبر تکذیب شد اما باعث رونق و فروش بیشتر این کتاب گشت.

 

34. سنجه انصاف، خاطرات حجه الاسلام ری شهری، انتشارات دار الحدیث

 این کتاب مدل جدید و تکمیل شده همان کتاب خاطرات سیاسی دهه 60 ری شهری است که به طور مفصل به ماجرای باند مهدی هاشمی و ارتباط آن با مرحوم منتظری پرداخته است. این کتاب با عنوان جلد چهارم خاطرات ری شهری از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز منتشر شده است و مطالعه آن برای کسی که می خواهد درباره بسیاری از وقایع دهه 60 مطالعه کند، ضروری است.

 

35. پاسداشت حقیقت؛ بازخوانی خاطرات آیت الله منتظری، انتشارات دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

 اگر درباره شخصیت و یا خاطرات آیت الله منتظری سوالات متعددی در ذهن دارید، این کتاب مختصر و مفید را حتما بخوانید.

 

36. توسعه و تضاد، اثر پروفسور فرامرز رفیع پور، شرکت سهامی انتشار

 یک کتاب خواندنی درباره تحولات اجتماعی- سیاسی بعد از انقلاب که بویژه نسبت به تحولات اجتماعی سالهای بعد از جنگ در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی مباحث بسیار جالبی را مطرح کرده است. اگر کسی می خواهند بداند چرا باید منتقد دولت سازندگی و هاشمی رفسنجانی بود، مطالعه این کتاب به خوبی نشان می دهد چه بلایی بر سر کشور طی سالهای 68 تا 76 آمد، فرهنگ عمومی کشور و مدیران و مسئولان چه اندازه تغییر کرد و در یک کلمه، گفتمان عمومی حاکم بر کشور و بسیاری از ارزش های چگونه دگرگون گشت

فرامرز رفیع پور استاد تمام جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی و چهره ماندگار جامعه شناسی در ایران است.

  

37. پنج گفتار، اثر میرحسین موسوی، نشر نی

 این کتاب مجموعه ای از چند سخنرانی میرحسین موسوی در دهه 70 است که مطالعه آن به خوبی دگردیسی و استحاله فکری او را نسبت به مواضع و رفتارهای خفت بارش در سال 88 نشان می دهد

 

38. آغازی بر یک پایان، اثر شهید آوینی، انتشارات واحه

مجموعه مقالات سیاسی شهید آوینی است که مطالعه آنها بسیار جذاب و زمینه ساز شناخت بهتر و دقیق تر شخصیت این شهید است.

 

39. حلزون های خانه به دوش، اثر شهید آوینی، انتشارات واحه

 این کتاب نیز مجموعه ای از مقالات شهید آوینی است که بیشتر درباره جریان روشنفکری و نقد آن به نگارش در آمده است و شاید معروفترین آنها نیز مقاله «تجدد یا تحجر» باشد که سال 1370 در پاسخ به سخنرانی محمد خاتمی در جمع اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران نوشته شده و در آن ریشه های فکری التقاطی خاتمی و دیگر روشنفکران را به خوبی به تصویر می کشد.

 

40. تاریخ جنبش دانشجویی ایران؛ دفتر تحکیم وحدت، اثر مشترک حسین قویدل معروفی و مجید پورنجمی، انتشارات نجم الهدی

 یکی از بهترین آثار درباره تاریخ شفاهی جنبش دانشجویی است که به طور خاص به تحولات دفتر تحکیم وحدت از بدو پیروزی انقلاب تا سال 1380 پرداخته است. مصاحبه های دست اول با افراد موثر در دفتر تحکیم وحدت و بررسی دقیق سیر دگردیسی این تشکل دانشجویی بویژه در دوران هاشمی و خاتمی باعث شده این کتاب به یک منبع دست اول در این باره تبدیل شود.

 

 41. فتر تحکیم وحدت در کشاکش سنت و تجدد، اثر عبدالحسین کلانتری، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

بازخوانی تاریخچه و بررسی دگردیسی دفتر تحکیم وحدت که با روش تحلیل گفتمان انجام شده است.

 

42. سودای سکولاریسم، اثر سید یاسر جبراییلی، انتشارات خبرگزاری فارس

جامع ترین کتابی که تا کنون درباره زندگی سیاسی- اجتماعی و فرهنگی محمد خاتمی نوشته شده است.

 

43. زنجیره ای ها، اثر مهدی حق بین، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

یک مجموعه کامل برای بررسی و بازخوانی محتوا و عملکرد روزنامه های زنجیره ای در دوره اصلاحات.

 

44. بازی ترور، اثر مشترک حمید رسایی و عبدالحمید اشکوری، انتشارات کیهان

 این کتاب به طور مستند و مفصل به بررسی ترور سعید حجاریان و ادعاهای اصلاح طلبان مبنی بر اینکه این کار توسط مخالفان اصلاحات انجام شده پرداخته است.

 

45. هشت سال بحران آفرینی اصلاح طلبان، اثر سلمان علوی نیک، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 یک کتاب نسبتا کامل درباره 8 سال فراز و فرود و اقدامات ساختار شکنانه اصلاح طلبان در دولت و مجلس اصلاحات. هر چند ادبیات کتاب کمی شعاری است اما در مجموع اطلاعات خوبی درباره موضوعات مختلف از جمله کوی دانشگاه، قتل های زنجیره ای، تحصن مجلس ششم  و... در این کتاب پیدا می شود.

 

46. برای تاریخ، اثر فرهاد نظری، ناشر مولف

 این کتاب دفاعیات سردار فرهاد نظری رییس پلیس استان تهران در ماجرای کوی دانشگاه در سال 78 است که به بسیاری از ابهامات آن فتنه پاسخ داده است. همچنین با مطالعه این کتاب نقش دولت اصلاحات در شعله ور تر کردن کودتای 18 تیر روشن تر می شود.

 

47. گفتمان مصباح، اثر رضا صنعتی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این کتاب را باید جامع ترین اثر منتشر شده درباره زندگی سیاسی آیت الله مصباح یزدی تاکنون دانست. اهمیت این کتاب از آن جهت است که زندگی سیاسی- اجتماعی ایشان از سنین جوانی تا سال 1384 مورد روایت قرار گرفته است. خواندنی ترین بخش این کتاب نیز مربوط به تقابل صریح ایشان با جریان دوم خرداد طی سالهای 76 به بعد است که بسیار مستند و دقیق ضمن بازخوانی چالش های آن برهه، تک تک آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

 در بخش هایی از کتاب نیز به علت جنس تقابل آیت الله مصباح با اصلاح طلبان که عمدتا ریشه در مباحث نظری و تئوریک داشت، مباحث مبنایی و اندیشه ای مانند پلورالیسم، نسبت اسلام و دموکراسی، آزادی و ... مورد بحث قرار گرفته است. از دیگر نکات مثبت این کتاب، پاسخ به بسیاری از شبهات تاریخی و بی سند درباره زندگانی سیاسی آیت الله مصباح از جمله نداشتن سوابق انقلابی، عضویت در انجمن حجتیه و ... است که مطالعه آن، هر مخاطب منصف و غیر مغرضی را اقناع می کند.

 

48. ارتش سری روشنفکران، اثر پیام فضلی نژاد، انتشارات کیهان

 در این کتاب ارتباطات دقیق و حساب شده بسیاری از روشنفکران داخلی و فلاسفه یهودی و سرویس های جاسوسی غربی توضیح داده شده است.

 

49. بازخوانی دیدگاه های سیاسی و فقهی آیت الله صانعی، اثر امید حسینی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

آیت الله صانعی یکی از رجال سیاسی بعد از انقلاب است که تحولات گسترده ای در آرا و افکار وی پدید آمده است. مطالعه این کتاب به خوبی نشان می دهد سیر این تحولات تا چه میزان و از کجا تا به کجا بوده است و آیا می توان با وجود این افراط و تفریط ها، به ایشان به عنوان یک مرجع تقلید نگاه کرد یا خیر؟

 

50. هویت ما، اثر حسین کچویان، انتشارات کتاب فردا

 این کتاب مجموعه ای از گفتگوهای دکتر حسین کچویان استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران درباره برخی موضوعات سیاسی روز است که علیرغم گذشت زمان نسبت به آنها، بسیار خواندنی و جذاب است.

 نگاه متفاوت، جامعه شناسانه و مبنایی کچویان به موضوعاتی نظیر انتخابات مجلس هفتم، راهپیمایی 22 بهمن سال 82 و ... بسیار جالب و خواندنی است.

 

 51. تکیه گاه، اثر محمد حسن روزی طلب، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 بررسی زندگی سیاسی- اجتماعی هاشمی رفسنجانی از سالهای 84 تا 88 را در این مجموعه می توانید بخوانید. از انتخابات سال 84 و چگونگی آمدن هاشمی به عرصه و شکست از احمدی نژاد تا 4 سال تحرکات وی که در نهایت منجر به آمدن میرحسین موسوی در سال 88 و حمایت هاشمی از وی شد.

  همچنین مواضع و اقدامات وی در روزهای بعد از انتخابات 88 نیز در این کتاب به طور تفصیلی مورد اشاره قرار گرفته است.

 

52. جامعه شناسی 22 خرداد، اثر پرویز امینی، نشر ساقی

 یک کتاب خوب درباره انتخابات سال 88 و تحلیل نتیجه آن و پاسخ به این پرسش که چرا احمدی نژاد رای آورد؟ چرا موسوی رای نیاورد؟

 

53. شورش اشرافیت بر جمهوریت، حمید رضا اسماعیلی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 یک کتاب خوب دیگر برای تحلیل انتخابات سال 88 و اتفاقات پس از آن.

 

54. مجموعه دو جلدی خلاف جریان، اثر دکتر سعید زیباکلام، انتشارات سوره مهر

 مقالات و گفتگوهای دکتر سعید زیباکلام استاد فلسفه دانشگاه تهران درباره بسیاری از موضوعات روز را می توانید در این دو جلد بخوانید.

 

55. دیپلماسی پیامبر، اثر سعید جلیلی، انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی

 موضوع این کتاب رساله دکترای دکتر سعید جلیلی است که برای نخستین بار سال 74 منتشر شده است. در این کتاب مبانی، ریشه ها و تاکتیک های دیپلماسی پیامبر اکرم در برخورد با دشمن مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و مطالعه آن یک جریان شناسی از اصول و قواعد دیپلماسی بر مبنای اندیشه سیاسی اسلام را به دست مخاطب می دهد.

جلیلی از چهره هایی است که به خاطر سکانداری شورای عالی امنیت ملی طی سالهای گذشته و مذاکرات هسته ای، بیشتر به عنوان یک دیپلمات و چهره سیاسی شناخته می شود اما مطالعه این کتاب به خوبی عمق نظری و وجهه تئوریک او را نشان می دهد.

 

56. آقای سفیر، خاطرات محمد جواد ظریف، نشر نی

 شاید اگر یک سال قبل محمد جواد ظریف احتمال می داد که تا چند ماه بعد به عنوان وزیر امور خارجه به قدرت باز می گردد، هیچ گاه این کتاب را منتشر نمی کرد یا لااقل بخشهایی از آن را حذف می کرد اما شاید تقدیر بر این بوده که به فاصله چند ماه بعد از انتشار کتاب خاطراتش، درر یکی از حساس ترین برهه های تاریخ بعد از انقلاب سکان دیپلماسی کشور را برعهده گیرد.

 

این کتاب حاوی خاطرات ظریف از کودکی تا مدتی بعد از حضور وی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل (1386) است. این کتاب علاوه بر دارا بودن نکات تاریخی فراوانی درباره سیاست خارجی ایران بعد از انقلاب، به شناخت شخصیت ظریف نیز کمک زیادی می کند به گونه ای که بعد از مطالعه آن، دیگر تعجبی نمی کنید که چرا توافقنامه عجیب ژنو را چنین فردی امضا کرده است، چرا که اساسا آن توافقنامه را فردی مثل ظریف باید هم امضا می کرده است!

 

57. امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای، اثر حسن روحانی، انتشارات مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام

 این کتاب که در واقع خاطرات حسن روحانی از چگونگی مدیریت پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران در سالهای 82 تا 84 است، از دو جهت ارزش خواندن دارد: اول آنکه بسیاری از مقدمات و معاهدات مرتبط با پرونده هسته ای ایران در آن توضیح داده شده از جمله ان پی تی، سی تی بی تی و ... و دوم آنکه اگر کسی یک بار بدون هیچ جهت گیری خاصی این کتاب را بخواند، به راحتی متوجه اسف بار بودن توافقنامه ژنو در سال 92 می شود چرا که دولت فعلی دقیقا گام به گام در حال تکرار حرکتی است که یکبار در سال 82 تا 84 آن را انجام داد و در نهایت خود حسن روحانی در نامه مرداد ماه 84 به البرادعی اعلام کرد در قبال اعتمادسازی هایی که انجام دادیم، چیزی خاصی دریافت نکردیم.

 این کتاب را حتما بخوانید تا بیشتر بفهمید معنای این حدیث که می گویند مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود، یعنی چه!

 

58. دغدغه های فرهگی، بیانات رهبر معظم انقلاب درباره فرهنگ و تهدیدات فرهنگی، انتشارات موسسه ایمان جهادی

یک مانیفست کامل و جامع به زبان ساده، برای هر کسی که دغدغه کار فرهنگی دارد.

 

59. راز شهرت صادق هدایت، اثر محمد سرشار، کانون اندیشه جوان

در این کتاب مختصر و مفید آثار و نوشته های صادق هدایت  نقد و بررسی شده و به خوبی محتوای پوچ، ضد دینی و روان پریشانه آثار هدایت به تصویر کشیده شده است. استناد زیاد و قابل توجه بخش هایی از این کتاب به آثار خود هدایت، باث شده تا اثرگذاری این کتاب بر مخاطب بیشتر باشد.